Višesatnim plesom završen 15. Festival uličnih svirača
VIS Limunada, Belgrade Dixieland Orchestra i Phat Cat Swinger “naterali” festivalsku publiku da pleše u Porti više od četiri sata
Kasno sinoć u novosadskoj Katoličkoj porti, programom pod nazivom Plesno veče, završen je ovogodišnji, 15. Festival uličnih svirača. Američka desetorka Phat Cat Swinger odsvirala je fenomenalan, skoro dva sata dugačak koncert. Pre kalifornijskih majstora svinga, na istom mestu, publika je igrala i tokom svirki domaćih sastava Belgrade Dixieland Orchestra i VIS Limunada. Igralo se u Porti, pod kišobranom ili bez njega, više od četiri sata. Kako bubanj i bas kažu, a duvači i gitare diktiraju.
Mladi beogradski sastav VIS Limunada, šestorka koja vraća u neka bolja (ne samo) muzička vremena, oduševio je festivalsku publiku nizom maštovitih obrada drevnih šlagera i pop i rok klasika. “Hvala vam što istrajavate na ovoj kiši. Sledeća numera koju ćete čuti zove se Gromovi u glavi”, malo se i šalio pevač Miodrag Ninić. Osim na srpskom, Ninić je pevao i na engleskom, španskom i italijanskom. Stihove con venti quatro mila baci, ispalo je, svi su u Porti dobro znali – i da otpevaju i da odigraju.
Posle njih, jednog člana više imala je, takođe beogradska, grupa Belgrade Dixieland Orchestra. Elegantna, s crnim šeširima i belim tregerima, iskusna diksilend ekipa svirala je za sve čarlstonke i čarlstonce u publici. Pevačica Aleksandra Bijelić briljirala je kako u brzim tako i u sporijim komadima. Ako uzmemo u obzir samo kako je otpevala New York, New York i Nobody Knows You, po svoj prilici, lepši ženski glas nije se čuo na ovogodišnjem Festivalu.
Muppet Show stihove it’s time to play the music, it’s time to light the lights – stihove koji pokreću i ne skidaju osmeh s lica – pevala je sinoć sa Aleksandrom čitava Katolička porta. Posle njih smo čuli, kako su ga najavili, najstariji bluz na svetu, i, u finišu ovog sjajnog koncerta, himnu grupe Belgrade Dixieland Orchestra – besmrtni njuorleanski gospel When The Saints Go Marching In.
Desetak minuta kasnije, na festivalskoj bini u Porti bila je Phat Cat Swinger desetorka iz Epl Valija u Kaliforniji. Kakvi su to svirači i zabavljači! Prvoklasni. Podjednako uspešni i kad sviraju obrade (Beyond The Sea, I’ve Got You Under My Skin ili Mack The Knife), i kad izvode originalan materijal (Smolie Olie Olie i Hep Cats!). Saksofonista Marko Palos, vidi se, prvi je među jednakima, mada se publici možda još više svideo virtuoz na šest žica Eitaro Sako!
Klasici Ain’t Got No Home, I Wanna Be Like You, Peter Gunn i Minnie The Moocher, odsvirani upravo ovim (mudro smišljenim) redom, pretvorili su Portu u pravu arenu plesa. Posle njih su stigle širokoj publici još poznatije numere Rock This Town, Rock Around The Clock i Crazy Little Thing Called Love.
Festival je sinoć imao i zanimljive svirke na Trgu slobode. Prvo je tamo nastupio neobični beogradski kantautor Ilija Ludvig, druga je bila Kezz, njegova talentovana koleginica iz Kikinde, dok su treći bili hiphoperi iz Gabona Movaizhaleine. Prijatno iznenađenje bila je činjenica da su afrički muzičari bili mnogo više regeu nego hiphopu okrenuti. Na festivalskoj bini na Trgu svirali su sinoć i mladi Slovenci InSession. Njihov pop i rok nagrađivan je zaista burnim aplauzima, kako se na kraju ispostavilo, njihovih mnogobrojnih slovenačkih drugara koji već nekoliko dana borave u Novom Sadu.
Ovogodišnji Festival uličnih svirača, koji je trajao od 3. do 5. septembra, organizovala je Umetnička asocijacija Inbox iz Novog Sada, uz podršku Grada Novog Sada i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i informisanje, Turističke organizacije Grada Novog Sada, Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu, Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu, Naftne industrije Srbije, Telekoma Srbije i Generali Osiguranja Srbije.
Fotografije sa Festivala možete da vidite i na našem flickr profilu, a PDF verziju magazina ovogodišnjeg Festivala možete preuzeti na ovom linku.