Završen 14. Festival uličnih svirača
ROMANTIČNO, RASPEVANO, ANGAŽOVANO, ETNO…
Treće, završno veče ovogodišnjeg Festivala uličnih svirača proteklo je u sjajnoj atmosferi na ulicama i trgovima Novog Sada, sa velikim brojem posetilaca koji su uživali u raznolikom muzičkom programu. I dva velika projekta ove manifestacije, „Open up“ i „Cirkus kao način života“ okončani su veoma uspešno, na obostrano zadovoljstvo učesnika i posetilaca.
Subota je u centru grada, zahvaljujući Festivalu uličnih svirača, počela u pomalo romantičnom ambijentu, sa programima namenjenim deci. Dok su se mališani tiskali da vide predstavu „Princ Marcipan“ i čuju Dečiji hor „Zvončići“ ili Zvezdice koje dolaze, nešto stariji posetioci su već uživali u nastupima dua Candy Quince i raspevanih Italijana Danijelea i Alesandra. Gosti iz Rima su, kao i njihov stariji kolega Brdmen, u Novom Sadu boravili sva tri dana, i tako, uz majstora perkusija i vatre, Meksikanca Rulasa Kecala, ovogodišnjoj smotri dali osnovni – internacionalni kolorit.
Večernji program otvorila je grupa Moskva iz Rijeke, kao specijalni gost Festivala. Ovaj mlad pop-rok sastav, predvođen odličnom pevačicom Tamarom Dorčić, predstavio je niz pesama sa jedinog albuma „Poligraf“, uz nekoliko novih, spremnih za sledeći korak u njihovoj diskografiji. U to vreme, na Pozorišnom trgu se Zabod džem spontano igrao muzikom i instrumentima, uz obilje kreacija koje nastaju na licu mesta. Autentične umetnike sa ulica Novog Sada zamenile su devojke iz beogradske plesne škole Bidadari, posvećene igri i muzici Indonezije, pod okriljem ambasade ove daleke ostrvske zemlje. Na Trgu slobode je već tada počinjala hip-hop zabava, koju su otvorili The Hoods iz Vršca, rečiti dvojac pojačan živom ritam sekcijom, u kojoj se isticao basista virtuozne i inovativne tehnike.
Oštra ulična poezija obeležila je i deo programa u okviru projekta „Open up“, posvećenog savremenoj kulturi Roma. Zrenjaninski reperi Gipsy Mafia imali su šta da poruče okupljenim ljubiteljima žestoke svirke, kao i svima ostalima za koje smatraju da nisu baš zadovoljni životom koji vode u današnjem svetu. Manje tenzija bilo je za to vreme u Katoličkoj porti, uz folklorno-klasicistički koncert mnogočlanog Omladinskog hora iz Moldavije, koji se predstavio kao veoma talentovan i perspektivan u svom domenu.
Zvezde večeri u okviru „Open upa“ bili su Beograđani Kal, koji su potpunosti opravdali reputaciju jedinog sastava iz naše zemlje sa internacionalnom karijerom. Njihov izum, moderna mešavina stilova znana kao rok end roma, lako pronalazi put do poštovalaca, a uz brze i moderne plesne ritmove, pojačane melodijama tipičnog romskog melosa, i zabava je zagarantovana. Ništa manje virtuozni muzičari iz prištinskog sastava Gipsy Groove predstavili su se jednako zanimljivom kombinacijom džez i fank ritmova sa izvornom romskom muzičkom matricom. Nešto mlađoj publici zanimljiviji su bili reperi Roma Sijam i plesno-pevački nastup GRUBB fondacije iz Velike Britanije, na Pozorišnom trgu.
Dvogodišnji internacionalni projekat „Cirkus kao način života“ okončan je izvođenjem završne predstave „Utopia?“ pred punim tribinama na terenima Sokolskog doma. Moderna scenska igra na bazi performansa, pantomime i veština savremenog cirkusa, postavila je pitanje večite ljudske potrage za boljim svetom, uz obilje efekata i izvanrednu muzičku podlogu. Ovaj projekat okupio je mlade ljude iz Gračanice, Tirane, Varaždina i Novog Sada, a sa njima su radili instruktori iz trupa modernog cirkusa, Kapilotrakte iz Francuske i Heliks iz Grčke. Projekat je realizovan uz pomoć Evropske komisije.
Ponoćni program u Katoličkoj porti priredili su Banjalučani iz sastava Sopot, žestokom smešom raznih muzičkih pravaca uz manju dozu domaće etno tradicije. Pravo finale Festivala odigralo se na Trgu slobode, u duhu interkulturalnog dijaloga, kao osnovnog cilja manifestacije. Projekat Ultra zvučni sešni, okupio je kreativne mlade ljude iz Novog Sad, koji su se predstavili kao vešti improvizatori na teme elektronske muzike i roka. U završnom segmentu dobili su i pojačanje u vidu sveprisutnih italijanskih muzičara i Aleksandra Carića na mandolini, pa je spontana scenska saradnja proizvela zanimljiv akustičarski ugođaj i burne reakcije brojnog auditorijuma, složnog u želji da što pre počne i sledeći – 15. Festivala uličnih svirača.
Foto: Branko Lučić i Miloš Čubrilo